Олено, я роздивлялася фото зв'язаних Вами речей, і мене здивувало, наскільки все якісно і професійно зроблено! Давно Ви в'яжете?
Мабуть років з восьми-дев'яти. От як почалися труди в школі, після четвертого класу нас навчати почали. Виходить, це 9-10 років. …
Досить рано! У мене дочці вісім, але я не уявляю, щоби вона чимось таким займалася!
Ну, з цього віку ми просто починали. Звісно, я ще не в'язала на замовлення. Замовлення були вже у дорослому віці… Розумієте, я дуже досвідчена в'язальниця. В дитинстві, наприклад, я цим заробяла. Для нас із сестрою це був додатковий заробіток, щоби не байдикувати. Раніше жила на Кавказі, і там всі жінки в'яжуть, просто як конвейєр. І от, нас мама привчала до праці з дитинства. Я завжди була творчою дитиною: малювала, шила постійно. Мама мені придбала швейну машинку - таку, що треба було ногами працювати, туди-сюди. Ноги втомлювалися, звичайно! (сміється) Мама робила все, щоби я в цьому напрямку розвивалася: хочеш в'язати – на тобі спиці, хочеш шити – журнали, тканини. В дитинстві я навіть мріяла стати дизайнером або модельєром…
А в дитинстві у вас було прагення допомагати комусь? Можливо, бажання робити добро – родом з дитинства?
Все може бути. Як я уже казала, ми багато шили і в'язали. У нас був в основному формат в'язання на продаж. Але я шила, так би мовити для своїх, безкоштовно. Наприклад, сестра у мене завжди така була, що собаку або котика принесе, заховає. Але у мене до тварин не було такої сильної любові. А от до людей, до дітей – так.
В якийсь період часу я навіть хотіла бути психологом, читала книги з психології. Коли росла вже моя дитина, мені хотілося більше розуміти і вивчати дітей. Мабуть, це все переплітається: доброта і психологія, спілкування з дітьми. І виходить, хочеться допомогти комусь.
Тобто, все життя у вас було бажання піклуватися про когось?
Я завжди допомагала, якщо мала таку можливість. Мабуть, як всі – побачила стенд, поклала 10 гривень. Або стрічку з пожертвуванням, по телевізору – перекинула якихось сто гривень. Бували ситуації, коли доводилося допомагати знайомим, наприклад коли вони хворіли. Я могла переказати якусь суму грошей безболісно. Вважала, що краще допоможу комусь, ніж піду і накуплю собі солодощів. І у цієї людини, можливо, все складеться добре.
А як виникла ідея займатися в'язаням для благодійності?
В'язати я завжди дуже любила! Раніше в мене була торгівельна точка, де ми з мамою продавали мої в'язані речі, в'язали на замовлення. Мені це в'язання з дитинства в душу запало, і я ніяк не могла його покинути! (сміється) Коли син виріс і стало більше вільного часу, я не припиняла в'язати. Уже не для нього, бо він був дорослий. Та навіть коли не було для кого, я продовжувала в'язати дитячі речі, пробовала щось новеньке, додавала якісь свої фішечки.
Речі у мене накопичувались, навіть коли я дарувала комусь із близьких. І я стала думати про те, що можна допомогти дітям, які цього потребують, передавала якісь свої речі їм. А потім настав час, коли я схотіла поїхати до інтернату і подивитися, як це все влаштовано. Я познайомилася з волонтерами, які запропонували поїхати з ними. Вперше я потрапила у школу-інтернат, і коли я там побувала – зрозуміла, що хочу організувати щось, пов'язане з в'язанням. Я почала з пошуку подібних рухів. Але не знайшла нічого схожого в Україні, і поступово запустила проєкт «40 петель добра».